Autoškola Zeleni val - Sarajevo

Osnove kretanja

Za pokretanje vozila koristimo motor.

Kad želimo zaustaviti vozilo prestanemo koristiti motor.

Možemo motor ugasiti ključem.

Ali želimo da motor nastavi raditi.

I zato lijevom nogom stisnemo papučicu spojke(kvačilo) Fizički odvojimo motor od pogonskih točkova – slika 1.

Motor nastavlja raditi, a mi možemo zaustaviti vozilo kočnicom.

Želimo li krenuti vozilom treba nam motor.

Puštajući papučicu spojke  fizički spajamo dvije ploče(prenosimo obrtaje sa jedne na drugu što se vidi na slikama),odnosno prenosimo obrtaje motora na pogonske točkove.

Međutim, motor nema dovoljno snage da u djeliću sekunde prenese snagu na pogonske točkove.

Potrebno mu je određeno vrijeme. a to vrijeme mu mi dajemo zadržavajući papučicu kvačila(vaga) u momentu prenosa snage – slika 2.

Na kojem mjestu i koliko dugo zadržavamo kvačilo to čujemo i osjetimo(dolazi do promjene zvuka motora i vibracije.prenos je izvršen onog momenta kad vibracija prestane,osjetimo da su točkovi preuzeli snagu(obrtaje)

Kad smo osjetili da se prenijela kompletna sila s motora na točkove, maknemo nogu s papučice spojke i odmaramo je s lijeve strane na odmorištu za nogu-slika 3

Moramo razviti osjećaj za vozilo. Slušati ga i osjećati. Motor nam daje informacije. Za početak radnju kretanja izvodite polako. Brzina će sama doći sa preciznosti u izvođenju radnji.

A gas ? Gasom dajemo potrebnu snagu motoru za pokretanje vozila .(Nije obavezan ali je koristan)

Gas u pravilu ne dajemo unaprijed ! A ni ne krećemo bez gasa ! Gas doziramo po potrebi. Kad se počne prenositi snaga sa motora na pogonske točkove motoru treba više energije. Energiju motoru dajemo gasom. Gasom ubrizgavamo gorivo u motor. Slušamo zvuk motora, osjećamo vibracije.

Nepisano je pravilo: koliko kvačila toliko gasa !